Preskočiť na obsah

História

Z dejín obce Železník

Každý sa niekde narodil. Každý niekde vyrastal,  zažil príjemné a aj nepríjemné chvíle. Na miestach, na tých krásnych miestach v obci Železník. Tie miesta, či už nejaké prírodné zákutia, domy, v ktorých sme sa narodili, vyrastali, blízky kruh priateľov. Tam človek cíti, že má svoje miesto, kde sa cíti príjemne, pochopený.

1382

Prvá písomná zmienka

V súvislosti s riešením dedičstva panstva Chmeľov (rozsiahly územný majetok na východ od Chmeľova až po Topľu) v roku 1382 je správa aj o dedine Železník. Z obsahu listiny je zrejmé, že existovala už pred rokom 1382. Dedina sa spomína pod názvom Vasaspathak.

1427

Daň kráľovi

Tunajšie sedliacke domácnosti boli v roku 1427 zdanené daňou kráľovi od 25 portov, takže Železník bol stredne veľkou dedinou. Neskôr sa väčšina sedliakov odsťahovala alebo stratila užívané pozemky a upadla medzi želiarov. Názov obce sa skrátil na Vaspathak.

1600

Pokles sedliackych obydlí

Po úbytku sedliackych domácností v druhej polovici 15. a v 16. storočí klesal aj počet obývaných domov. Sídlisko malo v roku 1600 desať obývaných poddanských domov. Koncom 16. storočia bol Železník malou dedinou s poddanským obyvateľstvom.

1960

Súčasnosť

Spočiatku obec patrila pod Šarišskú župu. Neskôr sme bola v okrese Giraltovce, kraj Prešov. Od roku 1960 patrí pod okres Bardejov v Prešovskom samosprávnom kraji.